Πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος

Tο Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και το Γραφείο της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα (Υ.Α.) στο πλαίσιο του προγράμματός τους «Κι αν ήσουν εσύ;» – ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος- διοργανώνουν επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο υποστήριξης εκπαιδευτικών που υλοποιούν ή που ενδιαφέρονται να υλοποιήσουν ανάλογα προγράμματα, το Σάββατο  28 Απριλίου 2018, στην Πρέβεζα, στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Πρέβεζας, ( Σολωμού Διονυσίου & Μιαούλη, Πρέβεζα, 48100) από τις 10:00-16:00. Το πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο από το ΙΕΠ και το Υπουργείο Παιδείας και πιστοποιημένο από τον Διεθνή Οργανισμό για το Θέατρο στην Εκπαίδευση (IDEA).

Το σεμινάριο πραγματοποιείται σε συνεργασία με τα Τμήματα Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας & Β/θμιας Δ/νσης Πρέβεζας και το ΠΕΚ Ιωαννίνων, ενώ γίνεται με βάση το εκπαιδευτικό υλικό της Υ.Α. το οποίο είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας («Δραστηριότητες βιωματικής μάθησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και τα δικαιώματα των προσφύγων , «Περάσματα», «Δεν είναι μόνο αριθμοί»), καθώς και το εκπαιδευτικό υλικό του Πανελληνίου Δικτύου για το Θέατρο στην Εκπαίδευση («Εσύ όπως κι Εγώ», «Μονόλογοι από το Αιγαίο», κ.ά.)

Στο σεμινάριο θα συμμετέχουν 30 εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και 10 συμμετέχοντες όπως Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων, Σχολικοί Σύμβουλοι, εμψυχωτές νεανικών ομάδων, φοιτητές.

Η δήλωση συμμετοχής υποβάλλεται  έως την Τετάρτη 25 Απριλίου 2018 στη φόρμα που ακολουθεί:

Οι θέσεις είναι περιορισμένες και θα γίνει κλήρωση. Οι εκπαιδευτικοί που θα επιλέγουν για το συγκεκριμένο σεμινάριο θα ενημερωθούν ηλεκτρονικά στο e-mail τους έως τις 26/4/2018.

Προτεραιότητα έχουν τα μέλη του Πανελληνίου Δικτύου για το Θέατρο στην Εκπαίδευση, καθώς και οι εκπαιδευτικοί που υλοποιούν ανάλογα προγράμματα και δεν έχουν μεγάλη εμπειρία σε τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος.

Σύντομη περιγραφή της δράσης:

Το σεμινάριο στοχεύει:
α) στην ευαισθητοποίηση σε ζητήματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων γενικότερα και δικαιωμάτων των προσφύγων ειδικότερα,
β) στην εξοικείωση με τη χρήση τεχνικών θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος, που μπορούν να αξιοποιηθούν στο σχεδιασμό προγραμμάτων ή μαθημάτων με ανάλογη θεματολογία,
γ) στην παρουσίαση εκπαιδευτικού υλικού διαφόρων φορέων που ασχολούνται με τα ανθρώπινα δικαιώματα,
δ) στην ενημέρωση για τις εκπαιδευτικές και γενικότερες δράσεις της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες, του Πανελληνίου Δικτύου για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και των άλλων συνεργαζόμενων φορέων.

Είναι βιωματικό, έχει τη μορφή θεατρικού εργαστηρίου, περιλαμβάνει ασκήσεις, παιχνίδια, αυτοσχεδιασμούς, παιχνίδια ρόλων και άλλες δραστηριότητες, και χτίζεται βήμα-βήμα. Γι’ αυτό οι συμμετέχοντες είναι απαραίτητο:
-να παρακολουθήσουν το σύνολο του σεμιναρίου,
-να φορούν άνετα ρούχα και παπούτσια για κινητικές ασκήσεις στο χώρο
-να φέρουν μαζί τους … κέφι και όρεξη για πειραματισμούς!

Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου προσφέρεται καφές/ελαφρύ σνακ από τους διοργανωτές, ενώ οι συμμετέχοντες θα παραλάβουν με τη λήξη του σεμιναρίου το έντυπο εκπαιδευτικό υλικό της Ύπατης Αρμοστείας.

Οργάνωση: Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση, Ύπατη Αρμοστεία ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες

Συνεργασία: Τμήματα Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας & Β/θμιας Δ/νσης Πρέβεζας, ΠΕΚ Ιωαννίνων.

Γραμματεία/Πληρ. Γιάννα Παπαδοπούλου,

humanrights@theatroedu.gr

www.TheatroEdu.gr

Κατηγορίες: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ 2017-2018. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

Τα σχόλια έχουν κλείσει.