Επιμορφωτικά σεμινάρια εκπαιδευτικών Γαλλικής Γλώσσας της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Ιωαννίνων.

Επιμορφωτικά σεμινάρια με θέμα: «Ανάπτυξη διδακτικών σεναρίων σύμφωνα με το νέο Ενιαίο Πρόγραμμα Σπουδών για τις Ξένες Γλώσσες (ΕΠΣ-ΞΓ)» πραγματοποιήθηκαν στο ΠΕΚ Ιωαννίνων στις 18-19/10/2017 για τους εκπαιδευτικούς Γαλλικής Γλώσσας της Περιφερειακής Ενότητας Ιωαννίνων.
Τα σεμινάρια περιελάμβαναν δύο ενότητες:

1η ενότητα: Το διδακτικό σενάριο για την ανάπτυξη της δημιουργικότητας στο μάθημα της Γαλλικής Γλώσσας.
Στην ενότητα αυτή παρουσιάστηκαν τα χαρακτηριστικά τριών διαφορετικών διδακτικών σεναρίων: καθοδηγητικό, διερευνητικό και δυναμικό σενάριο με στόχο την αξιοποίηση του κατάλληλου σεναρίου από τους εκπαιδευτικούς για την ανάπτυξη της δημιουργικότητας των μαθητών.

2η ενότητα: Παραδείγματα διδακτικών σεναρίων.

Εισηγήτρια του σεμιναρίου ήταν η Σχολική Σύμβουλος ΠΕ05, Ηπείρου, Κέρκυρας ακαι Λευκάδας, Νάτση Χάιδω.

Κατηγορίες: ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.